Saraki, Amaechi, Fashola, Aregbesola make Buhari’s second term ministerial list

A total of 43 nominees chosen across the geopolitical zones in the country have made it to President Muhammadu Buhari ministerial list forwarded to the Senate for confirmation.

On the list announced by Senate President Ahmed Lawan are former ministers Babatunde Fashola, Rotimi Amaechi, Ogbonnaya Onu, Adamu Adamu(Bauchi), Senator Chris Ngige(Anambra).

Other names include former Governors Rauf Aregbesola(Osun), George Akume(Benue), Timipre Sylva(Bayelsa), Adeniyi Adebayo(Ekiti), Senator Godswill Akpabio(Akwa Ibom), Sunday Dare(Oyo), Festus Keyamo(Delta), Sharon Ikeazor(Anambra), Senator Tayo Alasoadura(Ondo), Senator Gbemisola Saraki (Kwara) and Olorunnibe Mamora(Lagos) making the list.

With Buhari submitting the list this week, it means the Senate would have to postpone its scheduled two-month break. The Senate was scheduled to begin a two-month recess on 26 July.

According to TheCable, the list was sent to the Senate on Monday evening and was read during plenary on Tuesday.

See the full list below:

  1. Ikechukwu Oga (Abia)

  2. Mohammed Musa Bello (Adamawa)

  3. Godswill Akpabio (Akwa Ibom)

  4. Chris Ngige (Anambra)

  5. Sharon Ikeazor (Anambra)

  6. Adamu Adamu (Bauchi)

  7. Maryam Katagum (Bauchi)

  8. Timi Sylva (Bayelsa)

  9. George Akume (Benue)

  10. Mustapha Baba Shehuri (Borno)

  11. Goddy Agba (Cross Rivers)

  12. Festus Keyamo (Delta)

  13. Ogbonnaya Onu (Ebonyi)

  14. Osagie Enakhire (Edo)

  15. Clement Agba (Edo)

  16. Adeniyi Adebayo (Ekiti)

  17. Geofrey Onyeama (Enugu)

  18. Ali Issa Fantami (Gombe)

  19. Emeka Nwajiuba (Imo)

  20. Suleiman Adamu (Jigawa)

  21. Zainab Ahmed (Kaduna)

  22. Mohammed Mahmoud (Kaduna)

  23. Sabo Nanunu (Kano)

  24. Bashir Salihi Magashi (Kano)

  25. Hadi Sirika (Katsina)

  26. Abubakar Malami (Kebbi)

  27. Ahmadu Tijani (Kogi)

  28. Lai Mohammed (Kwara)

  29. Gbemisola Saraki (Kwara)

  30. Raji Fashola (Lagos)

  31. Nimbe Momora (Lagos)

  32. Muhammed Abdullahi (Nasarawa)

  33. Zubeira Dada (Niger)

  34. Olamilekan Adegbite (Ogun)

  35. Tayo Alasoadura (Ondo)

  36. Rauf Aregbesola (Osun)

  37. Sunday Dare (Oyo)

  38. Pauline Tallen (Plateau)

  39. Rotimi Amaechi (Rivers)

  40. Muhammadu Maigari Dingyadi (Sokoto)

  41. Saleh Mohammed (Taraba)

  42. Abubakar Aliyu (Yobe)

  43. Sadiya Umar Farouk (Zamfara)

Read Pictures and full analysis of submitted ministerial appointees